Czy istnieje leczenie ortodontyczne bezekstrakcyjne? Innymi słowy: bez usuwania zębów? Kiedy mamy bardzo stłoczone zęby czy zawsze musimy jakiś usunąć? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jak to zatem jest? Kiedy usuwamy zęby, a kiedy nie?

Często pacjenci mówią: chcę wyprostować zęby, ale nie chcę nic usuwać. Proszę nam wierzyć, już od 1900 roku ortodonci dyskutują nad wyższością metod ekstraktycjnych nad nieekstrakcyjnymi i na odwrót. Czasami można zauważyć pewne deklaracje lekarzy, że leczą nie usuwając zębów. Prawda jest taka, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i niezależnie od własnych założeń (a czasem nawet mody na dane sposoby leczenia).

Decyzję podejmuje się tworząc plan leczenia na podstawie warunków zębowych, warunków kostnych, analizy estetyki uśmiechu, zdjęć rentgenowskich i modeli diagnostycznych. Wszystkie informacje jakie posiadamy dają odpowiedź czy należy usuwać zęby czy nie. Pacjent widzi tylko swój uśmiech, natomiast ortodonta widzi warunki w jakich będzie pracował i przede wszystkim pewne możliwości lub ograniczenia kostne. Decyzja zależy również od wieku pacjenta – od tego czy jeszcze rośnie; zależy od stanu przyzębia, od biotypu dziąseł oraz szeregu innych czynników.

Na zdjęciach poniżej prezentujemy pacjentów po leczeniu ekstrakcyjnym. Naprawdę widać brak zębów?

[PACJENT NR 1]
[PACJENT NR 2]