Leczenie interceptywne, bo tak nazywa się leczenie ortodontyczne dzieci, polega na uzyskaniu jak najlepszych warunków zgryzowych na danym etapie rozwoju dziecka. Leczenie ortodontyczne w wieku dziecięcym jest niezwykle ważne, ponieważ niektóre wady (np. wady doprzednie, czyli tzw. przodozgryzy) jesteśmy w stanie wyleczyć tylko między 6-10 rokiem życia. Niestety, łatwo przegapić ten moment i niekiedy wyleczenie wady bez ingerencji chirurga stomatologicznego jest niemożliwe.

Wady dotylne, czyli tyłozgryzy, efektywnie możemy leczyć do 14 roku życia, a zwężenia szczęki bez ingerencji chirurgicznej do około 12 roku życia. Wczesne leczenie ortodontyczne może rozwiązać naprawdę wiele problemów w przyszłości. Czy to oznacza, że w wieku dorosłym nie będzie konieczności zakładania aparatu stałego? Niestety nie zawsze tak jest. Czasami leczenie aparatami ruchomymi jest pierwszym etapem długiego leczenia. Jedno jest pewne: leczenie aparatami ruchomymi jest bezcenne. Drodzy Rodzice, proszę, nie bagatelizujcie tego ważnego etapu.

PRZYPADEK 1

To są przykłady dwóch pacjentów w trakcie naszego leczenia. Przy współpracy logopedy takie wyniki można osiągnąć w zaledwie kilka miesięcy.

PRZYPADEK 2

Pacjent lat 9. Leczenie czynnościowe wady dotylnej. Wynik jak na zdjęciach osiągnięto w około 9 miesięcy. Jeszcze nie kończymy leczenia, ale wyniki już są spektakularne. Przyznam, że pacjent i rodzice są bardzo sumienni i świetnie współpracują.

PRZYPADEK 3

Dziewczynka lat 8. Wada: zgryz krzyżowy, boczne przemieszczenie żuchwy. Wady takie są bardzo niebezpieczne, ponieważ kości żuchwy i szczęki rosną asymetrycznie, co objawia się dużą asymetrią twarzy, wadą zgryzu w wieku dorosłym i dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego. Nasz pacjentka nadal nosi aparat. Takie efekty osiągnięto w ok 7 miesięcy. Zaznaczę, że rodzice również są bardzo zaangażowani w leczenie.

PRZYPADEK 4

Pacjentka lat 13. To niesamowita, mądra i sumienna dziewczyna. Wada: zgryz otwarty szkieletowy. Bardzo poważna wada, jedynie rozpoczęcie leczenia przed okresem dojrzewania daje szanse na sukces. Leczenie (obecnie trwa od 18 miesięcy) polega na noszeniu aparatu ruchomego wraz z czepcem na głowę (aparat Headger). Głównym założeniem takiego leczenia jest „ukierunkowanie” dalszego wzrostu kości. To trudne leczenie, ponieważ wymaga poświęceń, jednak bez tego zostaje tylko poważne leczenie ortodontyczno-chirurgiczne w dorosłym wieku (trzeba czekać aż do ~20 roku życia). Muszę tu wspomnieć o całej rodzinie, która była i nadal jest zaangażowana w leczenie. Zawsze czekam z niecierpliwością na wizyty tej pacjentki, bo uwielbiam patrzeć na efekty i czerpać radość z rozmowy z tak pozytywnymi i radosnymi ludźmi.