Leczenie nakładkowe
KROK PO KROKU
Leczenie ortodontyczne metodą nakładkową jest coraz bardziej popularne ze względu na estetykę i dyskrecję (brak metalowych zamków ortodontycznych), wygodę (nakładki można ściągnąć do jedzenia), higienę (nieograniczony dostęp do prawidłowego wymycia zębów) oraz czas leczenia (niekiedy jest on znacząco krótszy od leczenia metodą tradycyjną). Jak zatem wygląda leczenie nakładkowe?
KROK 1: WIZYTA
Zgłoś się do naszego gabinetu na konsultację. Powiedz co chcesz zmienić w swoim uśmiechu, w swoim zgryzie i przedstaw jakie są Twoje oczekiwania odnośnie leczenia i jego końcowego efektu. Jeśli posiadasz zdjęcia RTG, weź je ze sobą. Na pierwszej wizycie lekarz zbada Twoje zęby, zgryz i Twój profil. Zostaną wykonane zdjęcia fotograficzne twarzy oraz zębów i uśmiechu. Ponadto zostanie wykonany skan zębów. Jeśli nie masz zdjęcia RTG – otrzymasz odpowiednie skierowanie. Na pierwszej wizycie zbierane będą wszelkie niezbędne informacje, aby następnie na ich podstawie stworzyć plan leczenia. Koniecznie zaznacz, że jesteś zainteresowany(a) leczeniem nakładkowym. Ma to duże znaczenie podczas przygotowywania planu leczenia ze względu na odmienną technikę i biomechanikę leczenia.
KROK 2: PLAN LECZENIA
Po wcześniejszym dostarczeniu zdjęć RTG wykonujemy analizę cefalometryczną, analizę estetyki uśmiechu i analizę profilu. Bierzemy pod uwagę kształt zębów oraz ich stan zdrowia. We współpracy z technikiem projektujemy plan jak będzie wyglądało leczenie tydzień po tygodniu, aby móc określić całkowity jego czas. Na podstawie rodzaju wady oraz czasu potrzebnego na leczenie określamy jego całkowity koszt.
KROK 3: OMÓWIENIE LECZENIA
Spotykamy się na wizycie podczas której szczegółowo omawiany jest schemat leczenia. Pokazujemy wizualizację leczenia, przedstawiamy możliwości, ale czasami też ograniczenia z jakimi mamy do czynienia w danym przypadku. Zawsze omawiamy zalecenia oraz powikłania jakie mogą wystąpić podczas leczenia. Na tej wizycie dostaniesz od nas na piśmie klarowny opis jak będzie przebiegało leczenie oraz kosztorys.
KROK 4: ZALICZKA
Jeśli zdecydujesz się na leczenie ortodontyczne metodą nakładkową, poprosimy Cię o wpłacenie zaliczki za połowę leczenia; druga połowa jest opłacana przy odbiorze nakładek. Po około 2 tygodniach spotykamy się na rozpoczęcie leczenia, przekazanie nakładek oraz instruktaż obsługi.
KROK 5: POCZĄTEK LECZENIA
Wizyta w gabinecie rozpoczynająca leczenie. Na tej wizycie montujemy na powierzchniach zębów tzw. attachmenty (widoczne na zdjęciu obok). Są to niewielkie zaczepy kompozytowe, przyklejane na czas leczenia ortodontycznego. Są one w kolorze zębów dlatego nie będą widoczne. Potrzebujemy ich do efektywnego i niekiedy szybszego ruchu zębów. Następnie pokazujemy w jaki sposób zakłada się nakładki oraz jak się je prawidłowo użytkuje.
KROK 6: WIZYTY KONTROLNE
Wizyty kontrolne są ustalane przez lekarza. Najczęściej odbywają się one co 2-3 miesiące. Na zdjęciu poniżej faktyczny wygląd założonych na zęby nakładek.
KROK 7: ZAKOŃCZENIE LECZENIA
Po zakończonym leczeniu demontujemy attachmenty i polerujemy szkliwo. Na sam koniec bardzo ważną rzeczą jest retencja, czyli ustabilizowanie osiągniętych efektów leczenia. Po wykonaniu zdjęć i skanów zębów zamontowany zostanie stały retainer. Jest to specjalny, niewielki drucik, który przyklejony będzie na kły i siekacze od powierzchni językowej/podniebiennej. Jest to warunek konieczny, aby utrzymać pozytywny efekt leczenia. Jeśli jednak nie życzysz sobie niczego na stałe przyklejonego do zębów, retencję mogą stanowić nakładki.
ILE TO KOSZTUJE?
- Pierwszym kosztem jest plan leczenia i wynosi on 1100 PLN.
- Całkowity koszt leczenia nakładkowego zostanie przedstawiony podczas wizyty. Wynosi on między 5000 a 20000 PLN. Wizyty kontrolne są nieodpłatne.
- Koszt retainerów stałych to 350 PLN/jeden łuk, ruchomych 350-500 PLN/jeden łuk.
- Najbardziej aktualny cennik znajduje się zawsze na naszej stronie internetowej w zakładce „Cennik”.
WAŻNE INFORMACJE
- Aby wykonać plan leczenia należy mieć wyleczone wszystkie zęby.
- Tak jak w leczeniu tradycyjnym podczas leczenia nakładkowego również mogą się zdarzyć awarie. Przykładowo może to być odpadnięcie attachmentu, pęknięcie nakładki itp. Należy wówczas zgłosić się do gabinetu.