To jest bardzo ważny wpis. Niestety coraz częściej spotykamy się z lekceważeniem higieny jamy ustnej. Leczenie ortodontyczne to współpraca lekarza z pacjentem. Z naszej strony robimy wszystko, aby uzyskać najpiękniejszy uśmiech oraz prawidłowy i funkcjonalny zgryz, jednak nie mniej ważna jest współpraca, czyli dbałość o higienę jamy ustnej oraz stosowanie się do zaleceń. Tym razem skupimy się na higienie.

W trakcie leczenia aparatem stałym należy myć zęby co najmniej kilka razy dziennie, zalecane jest mycie po każdym posiłku. Wiemy jak bardzo może to być uciążliwe w miejscach pracy lub w szkołach, więc jeśli precyzyjne wymycie zębów jest niemożliwe, to należy chociaż bardzo dokładnie wypłukać jamę ustną, aby pozbyć się resztek jedzenia.

Dostępną mamy całą paletę past, szczoteczek do zębów oraz narzędzi pomocniczych jak irygator, szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne. Należy ich używać! Przekaz tego wpisu musi być mocny i jednoznaczny, ponieważ skutki nieprzestrzegania odpowiedniej higieny są zatrważające.

Cały instruktaż higieny dostają Państwo podczas wizyty, na której montowany jest aparat. Na każdej wizycie aktywacyjnej oceniana jest higiena w skali 0-5. W taki sposób możemy monitorować czy pacjent się przykłada do mycia zębów czy nie. To są bardzo ważne informacje,  ponieważ dzięki nim możemy szybko zareagować (rozmowa na wizytach o konieczności wzmożonej higieny, zaznaczenie problemu). Jeśli po 3 kolejnych wizytach stan higieny się nie poprawia, pacjent zostaje skierowany na higienizację, czyli dokładne czyszczenie zębów wraz ze skalingiem i fluoryzacją. Fluor jest odpowiedzialny za remineralizację szkliwa, czyli zapobieganie powstawaniu próchnicy. To dodatkowy koszt 300 PLN.  

Jeśli stan higieny się nadal nie poprawia, wtedy niestety jesteśmy zmuszeni do zakończenia leczenia ortodontycznego, nawet jeśli wada nie została wyleczona i pacjent nie jest zadowolony z efektu estetycznego. Decyzja o demontażu aparatu nie jest łatwa, jednak należy pamiętać, że priorytetem są zdrowe zęby. Aparat ortodontyczny nigdy nie powoduje próchnicy, jej przyczyną jest niewłaściwa higiena.  

Porady:

  1. Myć zęby co najmniej kilka razy dziennie.
  2. Myć zęby pod kontrolą wzroku. Po każdym myciu proszę sprawdzić w lustrze czy nie pozostała płytka nazębna w postaci „białego kożucha”; jeśli sprawia to trudność można posłużyć się specjalnymi tabletkami lub płukankami, które wybarwiają płytkę nazębną i nie można jej wtedy pominąć.
  3. Jeśli dziąsła są obrzęknięte oraz krwawią podczas mycia, może to oznaczać złą higienę (oczywiście jest to jeden z wielu powodów).
  4. Jeśli są trudności z dokładnym myciem oraz są problemy z przyzębiem (dziąsłami), można posłużyć się irygatorem.
  5. Zalecamy przeprowadzić higienizację raz na pół roku.

 

Płytka nazębna wokół zamków ortodontycznych. Wygląda jak „biały kożuch”, tego absolutnie nie może być na zębach. Proszę kontrolować, czy po wymyciu zębów taka płytka nie pozostaje.

Są to zdjęcia pokazujące odwapnienia (te białe miejsca), które są początkowym stadium próchnicy. Niekiedy jedynie oczyszczenie takich miejsc wiertłem, a następnie wypełnienie jest skuteczną metodą zatrzymania postępującego procesu próchnicowego.