Ortodontyczne aparaty ruchome u dzieci to zdejmowane urządzenia stosowane w celu korygowania wad zgryzu, a nawet zaburzonych wzorców wzrostowych kości (szczęka, żuchwa). Ich największa skuteczność jest obserwowana w okresie przed wyrznięciem wszystkich zębów stałych oraz tzw. skokiem wzrostowym, czyli mniej więcej do 12-13 roku życia. W zależności od indywidualnych przypadków mogą być one samodzielnym i wystarczającym leczeniem lub przygotowywać i znacząco ułatwiać późniejsze leczenie aparatem stałym. W obu przypadkach kluczem do sukcesu jest współpraca dziecka i sumienne noszenie aparatu.

Jak postępować z aparatem ruchomym?

Najczęstszy schemat to wizyta kontrolna (z dostosowaniem aparatu) co 6-8 tygodni. Aby leczenie przynosiło oczekiwane rezultaty konieczne jest noszenie aparatu przez 12-14 godzin na dobę. Dziecko zatem śpi w aparacie, ale zakłada go także w ciągu dnia. Jeśli aparat jest wystarczająco długo noszony najczęstszy schemat jego rozkręcania to co 7 dni. Oczywiście każdy przypadek może mieć nieco inne zalecenia, więc należy postępować ściśle według wytycznych otrzymanych od lekarza prowadzącego leczenie.

Jeśli aparat nie pasuje należy się zgłosić do kontroli. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną rozregulowania aparatu jest zachowanie schematu rozkręcania co tydzień, ale przy zbyt krótkim noszeniu go każdego dnia.

Ważne! Aparat musi być noszony codziennie, więc popularne u dzieci „nocowanki”, a zwłaszcza dłuższe wyjazdy na kilkudniowe wycieczki szkole, kolonie, obozy itp. nie mogą stanowić przerwy w noszeniu aparatu.

Higiena aparatu ruchomego

Aparat należy codziennie czyścić. Warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Do mycia aparatu używamy miękkiej szczoteczki do zębów
  2. Do mycia aparatu używamy delikatnego mydła bez barwników
  3. Aparat myjemy w letniej (nie gorącej!) wodzie
  4. Po umyciu aparat osuszamy i jeśli nie jest używany zostawiamy go w otwartym pojemniku (dostęp świeżego powietrza)
  5. Aparatu nie wolno wyparzać, ani myć w zmywarce – ulegnie zniszczeniu
  6. Aparat warto przechowywać w miejscu niedostępnym dla… zwierząt domowych